В този подбор ще почертаем 10-те от най-големите и красиви каньони в света. Нищо не илюстрира корозивните сили на водата както речните каньони. Копаейки пътя си през твърди скали, понякога в продължение на милиони години, реките бавно създават тези невероятни, огромни и естествени скулптури. Дългите и дълбоки каньони са особено зрелищни места, като ослепителните примери, които ще покажем в тази класация. Изборът и редът им не са определени, защото това, което представлява „най-голямото“, може да бъде измерено по дължина, дълбочина или обща площ. Освен това някои хималайски каньони са трудно достъпни и поради това не са добре иззучени. Въпреки това, те всички са удивителни по свой собствен и уникален начин.
1.Каньон Колка, Перу
Това географско чудо, спускащо се на дълбочина 4160 метра, в южната част на Перу е впечатляваща гледка. Той е един от най-дълбоките каньони в света, но не е най-дълбокият от всички, въпреки че се популяризира като такъв. Точно казано, каньона Колка е два пъти по-дълбок от Гранд каньона в Аризона и е една от най-посещаваните туристически дестинации в Перу. Лично ние не сме сигурни колко близо до ръба бихме искали да застанем…. Колка каньона не е просто красиви пейзажи. Основната му атракция е застрашеният Андски кондор, който редовно прелита в близост до туристите, особено на прохода в Круз дел Кондор. Има някои други забележителни видове птици и бозайници, както и южноамериканската лама. Нещо повече, в долината могат да се похвалят с много археологически обекти, датиращи от около 6000 години и горещи извори. И към всичко това се добавят и зелените стъпаловидни тераси на жителите, които са се занимавали с този начин на живот от времето преди Инките. Нищо чудно,че районът е посещаван от около 120 000 туристи годишно.
2.Меден каньон, Мексико
Строго погледнато, този каньон в Чихуахуа, Мексико не е само един, а цели шест, които са колективно известни като меден каньон. Баранка дел Кобре, както се нарича на испански, носи името си от зеленикаво-медния си оттенък, който покрива стените му. И шестте реки, отговорни за създаването на тези невероятни долини, се вливат в морето Кортез, като част от най-голямата река Рио Фуерте. Най-дълбокият каньон в системата, впечатлява с 1879 метра дълбочина. Меденият каньон е богат на дива природа, но за съжаление много от видовете днес са застрашени поради обезлесяването. Надяваме се по-скоро да се направи нещо, за да се помогне на тези животни, преди този каньон да загуби една от най-важните си характеристики.
3.Каньон Каперти, Австралия
Долината се намира в Нов Южен Уелс, Автралия. Този величествен каньон е известен с уникалната си гледка и извисяващите се пясъчни пейзажи. Поради своята възраст, каньона Каперти не е толкова дълбок, колкото някои други каньони в тази класация, но това, което липсва в дълбочина, компенсира в друго. Долината е по-широка и приблизително един километър по-дълга от Гранд Каньон. В основата на долината, река Каперти прокарва пътя си през пермиански и триаски скали, които датират от милиони години. Аборигенските племена имат много голяма история на тази земя, както се вижда от 2000-годишното скално изкуство в района. Също така са изкопани и други древни съкровища – като диамантите от изоставените мини, вкопани в планината. Един златотърсач открил 77 от скъпоценните камъни за шест дни.
4.Каньонът на река Фиш, Намибия
Каньонът на река Фиш е най-големият в Африка. Този гигантски речен канал криволичи на 160 километра през платото. Той е скалист, но е популярно място за посещение, особено сред туристите, благодарение на спиращите дъха гледки. Самото плато е дълбоко 550 метра, а на някои места се простира на 27 километра ширина. Въпреки, че реката в основата на каньона прекарва по-голямата част от годината, разделена на плитки басейни, в края на лятото туристите трябва да внимават за неочаквани наводнения. Всяка година в каньона се провежда маратон, където бегачите преминават през груби пътеки и екстремни условия. Както един от състезателите отбелязва: „Този каньон не е за слабите хора“.
5.Гранд Каньон, САЩ
Вероятно най-известният каньон в света и един от Седемте природни чудеса, Гранд каньон има пет милиона посетители всяка година от цял свят, най-вече от южната му страна. Това може да не е най-големият каньон в света, но въпреки това много хора мислят така. С дълбочина от 1828 метра и ширина 445 километра, това величествено място предоставя уникални пейзажи. Геолозите все още обсъждат как Гранд Каньон се е сформирал. Най-актуалната теория е, че преди 17 милиона години, река Колорадо първо започва да пронизва пътя си през множество слоеве скала и след това продължава да разширява, и дълбае канала, като създава днешната конфигурация. Тази скулптура на каньона също е подсилена по време на ледниковата епоха, когато реката е била още по-пълноводна, което е спомогнало за още по-бързото му оформяне.
6.Каньон дю Вердон, Франция
Проломът Вердон в югоизточна Франция е впечатляващ речен каньон, който е считан за най-красивият в Европа. Често е наричан още европейският Гранд Каньон. Не е изследван до началото на 20 век, а през 1896 година Арман Жане опитва да го разучи с кану, но се отказва, заради опасните бързеи. Хладната тюркоазено-зелена вода на река Вердон прерязва каньона, който е с впечатляващите размери – 25 километра дължина, дълбочина до 700 метра, а ширината му варира между 6-10 в дъното и 200-1500 метра в горната част. Каньонът е близо до Френската Ривиера и затова е много посещаван. Туристите могат да го разгледат с автомобили по продължението му или да се спускат с каяци по реката. Предпочитан е от катерачите заради високите му стени, а от планинарите заради 1500-те туристически маршрута в околностите му. Най-интересната част от него е между градовете Кастелан и Мустие-Сен-Мари, където реката се е врязла 700 метра надолу във варовиковите скали.
7.Ярлунг Цангпо, Тибет
Високо в Хималаите, започвайки близо до свещеният връх Кайлаш, спускайки се към река Брахмапутра в северната част на Индия, се стига до мощният каньон Ярлунг Цангпо. Със средна дълбочина от 4876 метра около планините Намча Барва и Гиала Пери, а на места достига до 6009 метра, което го прави най-дълбокият каньон на планетата. И не само дълбочината му е впечатляваща, този огромен каньон се простира на 240 километра. Реката, която преминава през него е известна сред каякарите с предизвикателните си и екстремни условия, като си е спечелила прякора „Еверест на реките“.
8. Каньонът на река Тара, Черна гора
Започваме спускането си, криволичейки през каньона на река Тара, който стига достатъчно далеч, за да бъде това най-дълбокият речен пролом в цяла Европа. В дълбоката си част каньона достига 1300 метра, с любезното съдействие на река Тара, която минава през него. Разположен е в национален парк Дурмитор, каньонът е защитена местност и част от световното природно наследство на ЮНЕСКО. Дори от най-високите му части се чува гръмотевичният звук на повече от 40 каскади, потопени в невероятният каньон с дължина 82 километра.
9.Блайд Ривър Каньон, Южна Африка
Каньонът Блайд Ривър може да не е най-големият на планетата, но за разлика от другите е един от най-зелените. Вторият по големина каньон в Африка е една от най-големите природни забележителности на черния континент. Освен, че има средна дълбочина от 762 метра, това 26-километрово ждрело е покрито с изобилен субтропичен растителен живот, което определено допринася за красотата му. Говори се, че най-дълбоката част на каньона е от върха на планината Мариепскоп до извора на реката, която е 1372 метра. Някои от най-невероятните гледки в Южна Африка могат да се видят от ръба на Каньона на река Блайд, а на едно от тези места е възможно да видите границата с Мозамбик. Нещо повече, каньонът е препълнен с дива природа и зашеметяваща фауна като тук може да видите всички пет вида примати обитаващи Южна Африка. „Трите рондавели“, „Прозорецът на Бога“ и „Кулата“ са най-популярните места за наблюдение, от които се открива изглед към целия каньон.
10.Каньон Кали Гандаки, Непал
Река Кали Гандаки, която преминава през едноименното дефиле (Кали Гандаки) в Непал, е още по-стара от внушителната планинска верига Хималаи, която го заобикаля. Реката е кръстена на индуистката богиня Кали, а буйните й води са черни на цвят поради наличието на ледена кал. Точната дълбочина на гигантския каньон Кали Гандаки все още се обсъжда. Ако обаче дълбочината му се измерва от най-високите върхове надолу по течението на реката, то той ще бъде най-дълбокият каньон в света – около 6800 метра.