Саграда Фамилия, в превод Светото Семейство (Sagrada Familia) е базилика в Барселона, Испания. Въпреки, че Барселона е втория по големина град в Испания, след Мадрид, той е един от най-старите градове и най-важен промишлен и културен център в страната. Тази забележителност, която едва ли някой би пропуснал при престоя си Барселона, се е превърнала в символ на града. Макар и недовършена , тя е нещо което можеш да наблюдаваш, но е трудно да я опишеш с думи. Състои се от множество детайли, всеки от които носи определена символика. Тя е сред една от най-известните атракции там и всяка година привлича хиляди посетители. Заедно с шест други сгради на Гауди в Барселона, част от Ла Саграда Фамилия е обект на ЮНЕСКО за световно културно наследство, като свидетелство за изключителния творчески принос на Гауди за развитието на архитектурата и строителната технология.
Базиликата на Саграда Фамилия е вдъхновение на един книжовник Жозеп Мария Бокабела, който е основател на Духовната асоциация на привържениците на Св. Йосиф. След посещение във Ватикана през 1872 година, Бокабела се завръща от Италия с намерението да построи църква, вдъхновена от базиликата в Лорето.
Първоначално сградата е започната от Франциско де Пауло Вилар, но през 1883 година, когато той подава оставка, се включва и небезисвестния архитект Антонио Гауди. Огромния му стремеж да създаде висше творение на изкуството, става доста трудна цел на целия екип от строители. Смъртта на архитекта 43 години по-късно оставя катедралата недовършена. През 1884 година е завършена подземната крипна на храма, а след това Гауди преоформя първоначалните планове на сградата, за да и предаде уникалния чар и революционен дизайн. Той бил толкова обсебен от творението си, че се преместил да живее в катедралата и разпродал имуществото си, за да може да я финансира. Римокатолическата базилика започва да добива новата си визия малко по малко, когато Гауди работи над нея едновременно с много други проекти в Барселона. Последните 15 години от живота си, той прекарва единствено отдаден на строежа на катедралата и умира близо до нея. Докато още е бил жив, довършил фасадата the Nativity Façade, която представлява източната страна на сградата. До този момент са издигнати осем от предвидените дванадесет кули, всяка от които с височина 100 метра. Първоначалния дизайн на Гауди призовава за общо осемнайсет кули, представляващи във възходящ ред височината на дванадесетте апостоли, Дева Мария, четирите евангелисти и най-високата от всички Иисус Христос – 170 метра.
По време на смъртта му е довършена само 25% от катедралата. Нейното строителство продължава и след това, но мъчително и бавно, тъй като единствените средства, които се влагат са тези от дарения. По време на Испанските войни, част от постройката е разришена, а оригиналните планове на Гауди са изгорени. След смъртта му с довършването и се заемат различни архитекти, а в резултат на това тя се превръща в смесица от оригиналните планове и идеи от модерни архитекти.
Християнската символика е основната и водеща идея на самата църква. Фасадите на Саграда Фамилия изобразяват раждането, живота и смъртта на Христос. Фасадата Рождество е разположена на изток, фасада Страст на запад, а фасадата Слава на юг. Всяка от тях има три портала, като те са посветени на трите християнски добродетели – вярата, мъдростта и надеждата.
Фасадата „Рождество“ е довършена през 1930 година и е единствената, която е довършена докато Гауди е още жив. Тя изобразява животът на Иисус, чрез различни сцени от раждането му и ранните му години, включително Благовещение, Сватбата на Мария и Йосиф и Коронацията на Дева Мария. Символиката на изображенията над трите входа на църквата е следната – вяра, милосърдие и надежда. Трите портика са разделени от две големи колони, в основата на всяка от тях лежи костенурка, като едната представлява земя, а другата море, всяка от които е символ на времето. За разлика от фигурите на костенурките и тяхната символика, два хамелеона се намират от двете страни на фасадата и символизират промяната. Тази фасада всява респект с изобилната си украса, а наскоро е обявена за световно наследство на ЮНЕСКО.
На входа се намира фасадата на Страстта (Passion façade), която е проектирана от каталунския скулптор Жозеп Мария Супирах. Тя е разположена на запад и върху нея се отразяват последните лъчи на залязващото слънце. Името произлиза от „Страстите Христови“ и изобразява страданията, болката, жертвата и смъртта на Христос. Чрез мрака и сенките на нощта се засилва символиката на фасадата – тъмната част от живота на Христос. The Passion façade се отличава с празни пространства, строга, обикновенна и проста, издълбана с остри линии, приличащи на кости от скелети, олицетворяващи голямата болка, безутешността и мъката от разпъването и смъртта на Христос. Със своя аскетичен вид, тя силно контрастира на пищния дизайн на фасадата „Рождество“. Над централния вход могат да бъдат забелязани кестени, нарове и портокали, които са плодовете на есента и зимата – най-лютите сезони в Каталуния. Трите портала разказват за мъките Христови.
Фасадата Слава ще е най-голямата и удивителна от трите фасади, а нейният строеж започва през 2002 година. Тя пресъздава Христовото възкресение и пътят към Господ. Тя ще бъде украсена с демони, идоли, фалшиви богове и ереси. В портата ще има седем големи колони, посветени на духовните дарове. В Основата й ще бъдат изобразени седемте смъртни гряха, а на върха ще са противопоставени седемте небесни добродетели. Именно тази фасада ще бъде централния вход на катедралата.
Колоните на интериора са с уникален дизайн, които се простират като клони на дървета към тавана. Църковния план е този на латински кръст с пет пътеки. Никоя от вътрешните повърхности не е плоска, орнаментиката е богата, състояща се голяма част от абстрактни форми, които са комбинирани с гладки, криви и назъбени точки. Дори железните парапети на балконите и стълбищата са в извита форма.
През 2010 година базиликата е наполовина готова, а папа Бенедикт XVI освещава катедралата с меса. И така строителните скелета изчезват от вътрешността на храма. Въпреки, че Саграда Фамилия, трябва да извърви дълъг път до завършването си, вече са налице средства и желание да се ускори строителния процес, така че да бъде готова за празнуването на сто годишнината от смъртта на великия архитект през 2026 година. Макар и все още недовършена, църквата е посещавана от около 2,8 милиона туристи всяка година.