За повечето плажът е идеална картинка и едно приятно усещане – пясък, сини води, прекрасна гледка и пълен релакс. Всички мечтаем да се отпуснем на пясъка, галени от слънчевите лъчи с коктейл в ръка и да се радваме на почивката си.
Не на всеки плаж по света обаче това е възможно, а някои места са толкова опасни, че дори са забранени за посещаване, често дори и необитаеми.
Daily Telegraph изброява някои от плажовете, смятани за най-опасни:
1.Реюнион – Островът намиращ се на френска територия, миналата година представи начини за спиране на нападенията от акули, в опит да се отърве от лошата си слава и реклама на най-смъртоностния плаж в света. На 225 километра от Мавриций в Индийския океан, Реюнион е преживял 20 нападения, седем от които с фатален край, от 2011 година насам. Това означава, че в последните пет години 13 на сто на всички нападения от акули в света, завършили със смърт са станали около малкия остров, с дължина 64 километра. Част от водите му са обявени за резерват и риболовът е забранен, а акулите ловуват необезпокоявани в близост до брега и нападат сърфистите. На него има и друга опастност – вулканът Питон дьо ла Фурнез, който е на повече от 530 000 години и е един от най-активните в света с повече от 160 регистрирани изригвани от 1600 година. Всяка година той изригва поне по три пъти.
2.Гансбаай, Южна Африка – Тук също акулата е причина да не е най-приятното място за плаж в света. Тази част от света е територията на голямата бяла акула, която е най-страховития морски хищник. Със своите огромни размери и остри зъби, тя убива за секунди, а плаж Гансбаай се смята за нейна столица. В региона има толкова много акули, че част от основната туристическа дейност е гмуркането в защитени клетки за наблюдение на хищниците. На няколко километра от брега се намира малкият воден канал Шарк алей между остров Дайър и Гейзър Рок, който приютява колония от 60 000 тюлена и привличат големите бели хищници и тълпи от туристи с фотоапарати, които се озовават в капана на акулите.
3.Червеният триъгълник, Калифорния – на бели акули може да попаднете и тук. В тази част от северното калифорнийско крайбрежие са извършени 11% от всички регистрирани атаки на големите бели акули. Голямата популация на морски бозайници, включително тюлени, видри и морските лъвове са отговорни за това.
4.Фрейзър – морето, което заобикаля острова, югозиточно от Куинсленд е забранено за туристите, освен ако нямат нищо против да плуват с акули и медузи, докато се борят със силните морски течения. Той е шестият по големина остров в Австралия и е най-големия в източната част на континента. Ако се насочите към брега пък, можете да се натъкнете на някой от най-смъртоностните паяци в света, както и някой соленоводен крокодил или динго, което понякога напада хора. Въпреки опастностите си, красотата на остров Фрейзър е призната от туристите. Могат да се видят високи тропически гори, растящи сред пясъка, обитаван от над 350 вида птици, най-голямата забележителност са 40-те заобиколени от дюни сладководни езера. Той е най-големият пясъчен остров в света, природен резерват и включен в списъка на ЮНЕСКО на световното природно наследство.
5.Ню Смирна Бийч – един от най-опасните плажове в цяла Северна Америка. По бреговете на този рейон ежегодно се регистрират най-много нападения в целия свят. Тук е мястото където водите гъмжат от тигрови, сиви и чернопери акули. Те могaт да нападат не само под водата, но и на повърхността, макар и да не са свирепи колкото бялата акула.
6.Плажовете по Амазонка – Гмуркането тук означава да споделите водата, та дори и себе си с кръвожадните пирани и анаконди. Така че по-добре си останете на брега.
7.Прая ди Боа Виажем – е популярен пясъчен плаж в Ресифе, Бразилия, който привлича плажуващи през цялата година, а преди се е смятало, че няма акули. Една от най-екзотичните дестинации на цялата планета, която се разпростира по бреговата ивица на повече от 20 километра и е позната на посетителите като едно от най-опасните места в света. Но от 1992 година тук са регистрирани най-малко 50 нападения на акули, от които 19 с фатален край. Причината е огромното количество от бичи акули, които са определяни от специалистите като най-агресивната порода. Еколозите казват, че причината е унищожаването на крайбрежната екосистема в облстта от рибарски кораби, които се доближават прекалено до бреговата линия. Ако това не е достатъчна причина за препазливост, престъпността в града е много висока.
8.Копакабана, Бразилия – Тук не е като Прая ди Боа Виажем в Ресифе с едва шест потвърдени нападения на акули от 1931 година насам, но по-голямата опастност са джебчиите. Кражбите са доста често явление, за това оставете фотоапартите, портфейлите и ценностите си на сигурно място в хотела. По време на Олимпиадата не е имало много съобщения за кражби на плажа, което води до извода, че крайбрежната линия в града е почистена от крадци за постоянно.
9.Бонди Бийч, Австралия – В тотално известният сред любителите на сърфа плаж, непрекъснато се регистрират множество инциденти. Въпреки, че разполага с мрежа, задържаща акулите далеч от бреговете, той се нарежда на челните места сред най-опасните плажове в света. Инцидентите се дължат най-вече на факта, че там има много сърфисти, които са любима плячка на хищниците.
10.Волусия, Южна Африка – На плажовете тук има повече атаки от акули от цяла Южна Африка. От 1882 година насам са регистрирани 267 атаки, като не всички са били с фатален край. Типични за този район са и светкавиците, като от 1999 до 2006 година във Волусия е имало 71 смъртни случаи.
11.Волуша, Флорида – повечето предизвикани нападения от акули са се случили край бреговете там, отколкото в цяла Южна Африка – 267 от 1882 година. Нито едно от тях не е фатално. Освен това е по-вероятно да ви удари гръм във Флорида, отколкото на което и да е друго място в Северна Америка – 71 случая са били регистрирани от поразяване с гръм в щата между 1997 и 2006 година.
12.Северна Австралия – Не само акулите са виновни, редица красиви плажове да бъдат обявени за опасни. Всяка година между октомври и април нашествие от кубомедузи налага затварянето на стотици плажове в Северна Австралия. Те са едни от най-смъртоностните същества в света и са отговорни за смъртта на най-малко 70 души от 1883 година насам. Ужилването води до агонизираща болка, като някои от жертвите получават спиране на сърцето, преди да успеят да стигнат до брега.
13.Чоупати Бийч, Индия – Отдавна плажът в Мумбай има репутация на един от най-мръсните в света, а водата е напълно негодна за плуване. Водите му са станали основа на канализационни дренажи и дори сурови отпадъчни води. Мръсотията обаче не пречи началото на септември, когато всички жители на Мумбай се стичат тук, за да отпразнуват хиндуитски фестивал. В Индия се намира и Марина Бийч, който е с дължина 13 километра и не е изкуствено създаден, а широчината му е 300 метра. Той привлича хиляди туристи, а в най-натоварените дни на него се изсипват около 50 000 човека. Плажът е опасен не само заради огромното замърсяване, а също и заради силните подводни течения. Заради тях къпането и плуването навътре във водата е строго забранено.
14.Атолът Бикини, Маршалови острови – Това място е включено в Списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство и е опасно по две причини – ядрена радиация и акули. Тук са извършени над 10 ядрени опита между 1946 и 1958 година, въпреки че острова е обявен за безопасен от САЩ през 1997 година. Местните жители, обаче отказват да се завърнат, а консумирането на плодове и зеленчуци не е препоръчително. Липсата на риболовна дейност в последните 65 години означава процъфтяващ морски живот, включително многобройни опасни акули.
15.Стайтс, Йоркшир – Плажът тук също е определян, като един от най-лошите в Европа, заради замърсените си води. Той е сред 31 във Великобритания, които не отговарят на основните европейски стандарти. Рисковете за къпане в мръсните води са диария, менингит, тифоидна треска и Хепатит А.
16.Форт Браг, Калифорния – тук мръсотията е спомогнала за необичайния пясък. Стъкления плаж се е образувал от боклука изхвърлян във водата от местните и разбит на песъчинки от вълните. Изхвърлянето на боклук вече е забранено, но стъкления пясък си остава.
17.Сиполите, Мексико – Думата „сиполите“, идва от местен език и означава „плаж на мъртвите“. Малкият, но много посещаван плаж е популярен сред нудистите и известен с големите си вълни, и опасни течения. През 1995 година е създаден отряд от доброволци, благодарение на който броя на удавянията намалява значително. Между 2007 и 2008 година не е регистриран нито един смъртен случай, при 180 спасявания на удавници.
18.Шънджън, Китай – Освен, че е леко пренаселен, плажът в Шънджън, близо до границата с Хонконг, напомня, че удавянията са основна причина за смърт при децата на възраст между 1 и 14 години в народната република.
19.Килауеа, Хавай – Черният пясъчен плаж в Килауеа, на най-големия хавайски остров, се намира близо до един от най-активните вулкани в света. За това внимавайте, когато постилате кърпата си там. Той изригва постоянно от 1983 година насам, като изхвърля лава в океана. Освен това на Хаваите са регистрирани 102 непредизвикани нападения от акули от 1828 година, осем от които с фатален край.